Jak urządzić mały ogródek?

Jak urządzić mały ogródek?

Wiele osób marzy zapewne o wielkim, wręcz bajkowym ogrodzie. Nie każdy jednak dysponuje dużą ilością ziemi. Mały ogród też można urządzić w wyjątkowym stylu. Trzeba mieć tylko na niego dobry plan, czyli odpowiednią ilość roślin, dekoracji i kolorów. Ważnym jest umiar i staranne wykończenie całości.

Liczą się detale

Mając do dyspozycji niewielki metraż, warto przede wszystkim postawić na detale i elementy architektoniczne, które będą skupiać uwagę, a nie „ginąć” w zielonym gąszczu. Zagracenie przestrzeni spowoduje zbyt duża ilość tzw. Małej architektury, roślin i kolorów. Aby tego uniknąć, trzeba stworzyć uporządkowaną i czytelną kompozycję. Nie ma sensu stawiać pergoli czy altany – zabiorą tylko cenny metraż. Kwestię miejsca do odpoczynku można rozwiązać inaczej.
Przykładowym pomysłem aranżacyjnym są kamienne murki, na których można posadzić rośliny i jednocześnie je efektownie wyeksponować. Najlepiej, aby miały one dekoracyjne liście, które będą atrakcyjne przez cały sezon.

Ogrodzenie powinno być delikatne (np. Ażurowe), aby swoim materiałem i wzorem nie przytłoczyło całości. Dodatkowo można je także obsadzić zielenią. Inną alternatywą jest wykorzystanie żywopłotu z krzewów czy drzew jako ogrodzenia.
Dla miłośników oryginalnych elementów wyposażenia ciekawym rozwiązaniem będzie wstawienie do ogrodu także nietuzinkowego siedziska (np. Małej dekoracyjnej ławeczki), niebanalnej rzeźby czy innej rzeczy, która na dużej przestrzeni umknęłaby uwadze, a na takim metrażu z pewnością przykuwać będzie wzrok.

Lustereczko … czyli kilka przydatnych powiększających trików

Aby ogród sprawiał wrażenie większego, można podwyższyć obrzeża wokół trawnika i obsadzić je piętrowo roślinami. Kręte i zaokrąglone ścieżki to kolejny patent na uzyskanie wrażenia optycznie powiększonego ogródka. Podobny efekt da żwirowana nawierzchnia w jasnym kolorze. Mając na uwadze maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, warto wielofunkcyjnie wykorzystać takie elementy, jak np. Schody czy obrzeża kwietnika, które jednocześnie będą miejscem do siedzenia.

Ciekawym pomysłem może być także zastosowanie … lustra, a ściślej – umieszczenie go nad wodą. Dzięki jego właściwościom ogród będzie optycznie powiększony – wyglądał na duży i bardziej przestrzenny. Jego krawędzie można obsadzić roślinami, przez co cała kompozycja będzie jeszcze bardziej bajkowa i klimatyczna. Elementem odbijającym roślinność i niebo może stać się także oczko wodne. To również dobra wiadomość dla tych, którzy lubią otaczać się gatunkami wodno-lądowymi.

Sposobem na pomieszczenie wielu elementów może być także wgłębnik, czyli obniżenie terenu, najczęściej na ok. 60 cm głębokości. W ten sposób stwarza się miejsce, w którym można wypoczywać czy organizować różnego rodzaju spotkania. Wgłębnik wzmacnia się specjalnymi murkami oporowymi. Z wybranej ziemi z kolei modeluje się skarpy, obsadzane roślinami.

Co posadzić?

W małym ogródku najlepiej posadzić niskie gatunki drzew i krzewów, żeby nie okazało się, że za jakieś 15-30 lat urosną zbyt wysokie. Zaleca się w tym przypadku krzewy, pnącza, niewielkie drzewka, niskie magnolie. Sama ilość drzew nie powinna być za duża, by nie zacieniły ogrodu. Ze względu na to, aby miejsce to prezentowało się estetycznie przez cały rok, warto wybrać gatunki zimozielone i przebarwiające się jesienią. Bogactwo odmian pozwala na to, aby bez problemu dobrać rośliny do tak małej powierzchni – pod jednym warunkiem – że nie będziemy wprowadzać zbyt dużej ilości gatunków. Lepiej posadzić te same odmiany poszczególnych roślin w grupach i unikać gatunków ekspansywnych, które zagłuszą te, które wolniej rosną. Biorąc pod uwagę, że jasna kolorystka optycznie powiększa, to najlepiej zdecydować się na roślinność w jasnych i stonowanych odcieniach, o długim okresie kwitnienia. Przykładowymi gatunkami, które warto rozważyć do niewielkiego ogrodu, mogą być: choinka kanadyjska, głóg dwuszyjkowy, klon palmowy, wierzba babilońska czy lilak japoński. Sprawdzi się także cyprys, niskie odmiany kosodrzewiny, jałowiec, rododendron czy azalia albo ozdobne trawy.
W przypadku dużych ogrodów można sobie pozwolić na nieład w postaci różnie przemijających roślin. Przy małych przestrzeniach niestety już trzeba mieć na uwadze to, że roślinna kompozycja powinna być w nienagannym stanie przez cały rok. Tworząc ją, trzeba więc zwrócić uwagę zarówno na pokrój roślin, kształt, jak i wielkość liści oraz ich zabarwienie.

Spójna kompozycja i klimatyczna aranżacja

Przy urządzaniu małego ogródka potrzebny jest więc zmysł przestrzenny i plan, który pozwoli na umieszczenie w nim najbardziej potrzebnych elementów, łączących w sobie funkcję estetyczną i praktyczną. Niewątpliwą zaletą takiego metrażu jest to, że łatwiej można stworzyć spójne pod względem estetycznym i praktycznym miejsce. Zarówno jednak roślinność, elementy tzw. Małej architektury, materiały, z jakich będzie się korzystać, powinny być tak dobrane, aby harmonijnie zgrywać się z elewacją domu, jak i pozostałymi elementami wyposażenia. W tak klimatycznej aranżacji z pewnością będzie można spędzić mile niejedną chwilę.